Słownik terminologii monitoringu / telewizji przemysłowej

Ogniskowa obiektywu w milimetrach. np. 3,6mm

Ogniskowa obiektywu informuje jaki uzyskujemy kąt widzenia i pole widzenia. Obiektywy poniżej 3mm to obiektywy szerokokątne o polu widzenia 80 i więcej stopni. Znajdują one zastosowanie w małych pomieszczeniach, gdzie liczy się pole widzenia a nie odległość obserwacji.

Ogniskowa obiektywu mieszcząca się w przedziale 3 do 6 mm to obiektywy standardowe oferujące kąt widzenia porównywalny do ludzkiego oka,   (zwłaszcza dolna wartość, czyli 3 mm). Telewizja przemysłowa wyposażona w taki obiektyw jest najczęściej spotykaną instalacją ze względu na swą uniwersalność. Obiektywy z tego zakresu dobrze sprawdzają się zarówno na zewnątrz przy większych powierzchniach, jak  do wewnątrz, np. klatki schodowe, pomieszczenia biurowe itp.

Ostatnia grupa to obiektywy powyżej 6mm aż do 150mm czyli teleobiektywy. Kamery z takim obiektywem znajdują zastosowanie w obserwacji oddalonych obiektów gdy nie ma możliwości zainstalowania kamery przemysłowej wystarczająco blisko celu.

Światło siła obiektywu przysłona np. F1.2

Jest parametrem określającym ile światła dany obiektyw jest w stanie przepuścić do kamery. Zasadą jest: im dłuższa ogniskowa obiektywu, tym      wyższa wartość światło-siły, przez co mniej światła dostaje się do matrycy kamery.
Jasne obiektywy posiadają wartości poniżej F1.2 i sprawdzają się dobrze przy obserwacjach po mroku zwłaszcza w połączeniu z czułą matrycą.

Obiektywy o  światło-sile wyższej niż F1.2 występują najczęściej z oświetlaczem podczerwieni. Kolejna zasada to czym ciemniejszy obiektyw, tym       głębia ostrości większa i na odwrót.

Lux wyrażana w luxach np. 0.1 lux

Podobnie jak światło-siła obiektywu im wartość mniejsza, tym kamera jaśniejsza. Parametr ten nie odnosi się jednak do obiektywu tylko do matrycy kamery.

Przetwornik obrazu

Oznaczany symbolem CCD lub jego starsza odmiana CMOS (bardzo rzadko stosowana ze względu na niską jakość). Najczęściej występują przetworniki firm Sony oraz Sharp rzadziej zdarzają się przetworniki typu H.R., Panasonic lub AVTech, co nie zawsze musi oznaczać, że są gorsze. Przetworniki obrazu dzielą się na dwie wielkości 1/3” i 1/4”. Ta wartość oznacza ich wielkość i w tym wypadku czym matryca przetwornika większa, tym lepiej.

TV Linie

Parametr informujący o rozdzielczości kamery, np. 600 TVL lub TV Linii informuje, że kamera wyświetla 600 linii w poziomie. Aktualnie nie zaleca się stosowania kamer o niższej rozdzielczości, choć niektóre firmy ze względu na minimalizację kosztów instalacji stosują je w swoich systemach.

IR, Oświetlacz podczerwieni

Działa jak latarka z tą tylko różnica, że kamera pracująca w trybie podczerwieni jest czarnobiała. Promienie podczerwone nie są widoczne dla ludzkiego oka a jedyne co można zaobserwować to czerwone diody świecące się przy kamerze. Wielu producentów podaje, że ich oświetlacze      działają do 50 m, jednak w praktyce efektywne oświetlenie obrazu można uzyskać do 30m

WDR

Funkcja rozjaśniania zaciemnionych miejsc. Przydatna przy obserwacji, np. pod słońce lub z pomieszczenia w kierunku okna. W wielu przypadkach sprawdza się dobrze. Nie należy jednak przecenia©ć jej możliwości i liczyć, że funkcja ta zdziała cuda.

Menu OSD

Jest to menu ekranowe tak jak w monitorach LCD, pozwalające ustawić dodatkowe parametry pracy kamery. Występuje w kamerach wyższej klasy.

DWDR

Tak jak funkcja WDR ale realizowana cyfrowo. Jej działanie jest bardzo zbliżone do WDR, ale nie tak skuteczne.

AGC – Automatuc Gain Control

Jest to automatyczna regulacja wzmocnienia sygnału wizyjnego. Uruchamiana automatycznie zapewnia zawsze stabilny obraz o dobrej jakości. Do działania funkcji wymagana jest minimalna ilość światła.

BLC

Funkcja kompensacji światła tylnego, realizowana automatycznie zapewnia prawidłowy obraz i zapobiega prześwietleniom lub niedoświetleniom. Sprawdza się zarówno przy intensywnym nasłonecznieniu, jak i w ciemniejszych miejscach.

DSP

Cyfrowy procesor obrazu. Jest odpowiedzialny za odszumianie, wyostrzanie, zmniejszanie kontrastu itp.

SSNR

Redukcja szumów w odbieranym obrazie realizowana za pomocą układu cyfrowego. Jest to autorski projekt występujący w kamerach Samsunga.

DIS

Cyfrowa funkcja zapewniająca stabilizacje obrazu. Ma na celu redukowanie drgań wywołaniem podmuch wiatru albo drżeniem podłoża.

HLC

Kompensacja światła reflektorów. Funkcja występująca w kamerach Samsung mająca za zadanie ułatwić, np. czytanie tablic rejestracyjnych       nadjeżdżających samochodów z włączonymi światłami.

Ogniskowa obiektywu informuje jaki uzyskujemy kąt widzenia i pole widzenia. Obiektywy poniżej 3mm to obiektywy szerokokątne o polu widzenia 80 i więcej stopni. Znajdują one zastosowanie w małych pomieszczeniach, gdzie liczy się pole widzenia a nie odległość obserwacji.